E-mail
Treść wiadomości

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

2015-01-14

Zastosowanie kluczy maszynowych S&R

Klucze konstrukcji tradycyjnej są wytworzone ze stali chromowo-wanadowej. Mają powierzchnię fosforanowaną dla ochrony przed korozją.
 

Nowoczesna obsługa serwisu samochodowego lub montaż przy produkcji wymaga korzystania z szerokiego asortymentu kluczy maszynowych o różnych możliwościach technicznych. Asortyment S&R obejmuje klasyczne, grzechotkowe i udarowe klucze, pozwalające wykonywać szeroki zakres prac montażowych i remontowych. Wykonanie wysokiej jakości kluczy nie polega tylko na poprawnym doborze i obróbce materiału, na pokryciu powierzchni materiałem antykorozyjnym. Ważnym etapem w produkcji jest opracowanie konstrukcji klucza, zapewnienie maksymalnie możliwego zakresu wykonywanych operacji. Wszystkie te wymagania spełniają klucze maszynowe  S&R.

 

 

Asortyment klasycznych kluczy do nakrętek obejmuje klucze klasyczne płaskie, płasko-oczkowe, oczkowe.
Klucze płasko- oczkowe, podobnie jak i oczkowe, mają 12-boczny profil roboczy, pozwalający wykonywać prace w miejscach z ograniczonym dostępem luz zakresem ruchu klucza. Proces produkcji kluczy składa się z kilku etapów, na każdym z których kontroluje się jakość:
- tłoczenie półwyrobu ? na wysokowydajnej prasie mimośrodowej z wysokiej jakości płaskownika ze stali chromowo-wanadowej wycina się  półwyrób klucza;
- kucie ? po tym jak półwyrób zostanie rozgrzany w piecu do określonej temperatury, przyszły klucz przechodzi etap tłoczenia, uderzenia młota kształtują narzędzie;
- hartowanie ? klucz poddaje się obróbce termiczne, krystaliczna struktura stali staje się przy tym bardziej zorganizowaną, a osiągnięta w ten sposób twardość gwarantuje długi okres używalności, maksymalnie możliwe przenoszenie momentu obrotowego;
- dokładność wymiarów ? na szlifierce automatycznej  rozwartość klucza płaskiego uzyskuje odpowiedni rozmiar, przy tym osiąga się dokładność wymiarów, które zabezpieczają stan nienaruszony i długotrwałość ścianek śrub i nakrętek;
- szlifowanie? na tym etapie produkcji są usuwane zadziory z główek trzonu, następnie wygładzane są wszystkie rogi i krawędzie, otrzymuje się przyjemną w dotyku rękojeść;
- obróbka galwaniczna ? w specjalnym urządzeniu klucze najpierw są przemywane, następnie poddawane niklowaniu i chromowaniu, a potem przechodzą kontrolę wytrzymałości i dokładność wymiarów.

 

 

Dokładny wymiar rozwartości
Stal chromowo-wanadowa, powłoka chromowo-niklowa
12-kątny profil roboczy

Należy zaznaczyć obecność profilu dynamicznego w nasadkach kluczy oczkowych, co pozwala przesunąć punkt przyłożenia momentu obrotowego z rogu nakrętki na jej ściankę boczną. W taki sposób siła przykładana jest do ścianek , a nie do rogów sześcianu. Taki kontakt płaszczyznowy stwarza obciążenie rozłożone, co obniża zużycie powierzchni i zapewnia optymalne przyłożenie siły. Wykorzystując klucze z profilem dynamicznym, można bez obaw przykładać znacznie większy moment, nie tworząc niebezpieczeństwa deformacji zarówno klucza jak nakrętki lub główki śruby. W kluczach płasko-oczkowych głowice płaskie są wykonane z obrotem 15° od osi rękojeści.

Minimalne odchyłki wszystkich wymiarów pasowania kluczy oczkowych pozwalają odkręcać nawet wyeksploatowane elementy mocujące posiadające częściowo zgniecione rogi 6-ścian.

W asortymencie także występują klucze maszynowe grzechotkowe, które mają dodatkową przewagę nad klasycznymi kluczami maszynowymi, mianowicie grzechotkowy mechanizm oczkowy, pozwalający wykonywać prace bez odrywania klucza od elementu mocującego, czyli znacznie szybciej wykonać wymagane operacje.

 

 

Dokładny wymiar rozwartości
Stal chromowo-wanadowa, powłoka chromowo-niklowa
Mechanizm nawrotny grzechotkowy
12-kątny profil roboczy


Nowa linia kluczy- udarowe klucze oczkowe, pozwoli maksymalnie zadowolić potrzeby warsztatów samochodowych i linii przenośnikowych w narzędzia, pozwalające wykonywać prace z dużą ilością mocowań.

 


autor:ak

pixelpixel