E-mail
Treść wiadomości

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Niezależny test sekatorów i pił GRÜNTEK

2019-04-10
Niezależny test sekatorów i pił GRÜNTEK

Przedstawiamy niezależny test wybranych narzędzi GRÜNTEK opracowany przez niemiecki portal poświęcony ogrodom Mein schöner Garten.

W teście uwzględniono sekatory i piły różnych firm produkujących narzędzia dla ogrodników i działkowców. Między innymi: GRÜNTEK, Bahco, Berger Handschere, Fiskars, Gardena, Felco, i wiele innych.

W tekście przetłumaczyliśmy fragmenty dotyczące naszych narzędzi. Zamieszczamy również linki do oryginalnych artykułów portalu Mein schöner Garten.

Życzymy miłej lektury.Test sekatorów


Każdy, kto chce kupić sekator ogrodowy bądź nożyce do przycinania staje przed ogromnym wyborem. Niektóre modele przyciągają niską ceną, inne reklamują się wyrafinowaną technologią. Kilka modeli z szerokiej gamy naszych sekatorów znalazło się w teście, w którym oceniano 13 sekatorów typu bypass i 12 sekatorów kowadełkowych.

Sekatory należą do najważniejszych narzędzi ogrodowych. Wybór sekatorów jest ogromny, typu bypass, kowadełkowe, z rączką obrotową lub bez. Dostępne na rynku modele mogą się różnić na wiele sposobów. Który sekator wybrać? Zazwyczaj na regale sklepowym nie znajdziemy odpowiednich informacji. Instrukcji użytkowania często brakuje albo są one mylące. W naszym wielkim teście sekatorów ogrodowych 2018 przetestowaliśmy 25 modeli sekatorów.

Przy wyborze właściwego sekatora należy zwrócić uwagę na właściwości ciętego drewna. Twarde drewno najlepiej ciąć sekatorem kowadełkowym. Jego ostrze w kształcie klina łatwo przecina drewno, a zastosowanie kowadła pozwala na przeniesienie większej siły na cięty materiał.

Dla zachowania czystej powierzchni cięcia ważne jest, aby sekator nie miał szczeliny między ostrzami, a można to sprawdzić trzymając zamknięte narzędzie pod lampą. Jeśli światło nie przechodzi między ostrzem a kowadłem możemy być pewni, że jest to model bez szczeliny.

Do cięcia świeżego drewna najlepiej nadaje się sekator dwuostrzowy, tzw. bypass. Jego ostre, precyzyjnie wyszlifowane ostrza przesuwają się obok siebie, umożliwiając delikatne cięcie pielęgnacyjne, szczególnie ważne w przypadku świeżych gałązek i krzewów. Aby sprawdzić czy nożyce są ostre, można przeprowadzić test na kartce papieru. Sekator powinien przeciąć ją tak, jak zrobiłyby to nożyczki do papieru.

Zarówno ostrza, jak i kowadła powinny zostać wykonane ze szlifowanej stali wysokiej jakości. Narzędzia z takich materiałów są ostre i precyzyjne nawet po tysiącu wykonanych cięć. Praktyczną rzeczą jest możliwość przecinania drutu. Można to rozpoznać po wycięciu w wewnętrznej części ostrza.

Dwustronne zabezpieczenia otwarcia, nadające się zarówno dla praworęcznych, jak i leworęcznych gwarantują bezpieczne przechowywanie narzędzi po użyciu.

Ergonomia nożyc i sekatorów ogrodowych: dobre sekatory dopasowują się do dłoni, są ergonomiczne dzięki różnym długościom i szerokościom rączek. Dwukomponentowe uchwyty umożliwiają mocny uchwyt bez poślizgu.

Starannie wykonane i umiejscowione zamknięcia są odpowiednie dla praworęcznych i leworęcznych. Należy dbać o to, żeby były właściwie zabezpieczone. Ważne, żeby ten mechanizm był możliwie jak najbardziej zintegrowany z obudową, dzięki czemu nie zabrudzi się szybko.

Szerokie okładziny rączek sprawiają, że narzędzie jest łatwe do uchwycenia nawet w przypadku dużych dłoni. Głowice tnące pod kątem 30° mogą być używane w każdym położeniu. Zapobiega to przeciążeniu dłoni oraz chroni dłonie i stawy.

Jeśli to możliwe narzędzia powinny być przed zakupem rozpakowane i wypróbowane. Wysoką jakość można rozpoznać też w tzw. teście upadku, czego jednak nie można przeprowadzić w sklepie.

Należy w tym celu chwycić sekator za ostrze i upuścić rączkami w dół z wysokości biodra. Dobry sekator nie powinien się przy tym odbić.

Wyręczyliśmy Państwa i poprosiliśmy naszych testerów o sprawdzenie 25 sekatorów pod kątem m.in. wykonania rękojeści i procesu cięcia.

 

Oto jak w teście ocenione zostały sekatory Grüntek:


Grüntek Z-25 (art: 295215025)


 Z-25

Grüntek Z-25 (art: 295215025) jest kutym, pokrytym tytanem sekatorem. Jego charakterystyczną cechą jest precyzyjny system regulacji ostrzy i amortyzatora. Wszyscy testujący są zdania, że ergonomiczne rączki leżą dobrze w dłoni i nie wymagają dużego wysiłku przy cięciu. Ostrze ma 52 mm długości, wykonane jest z japońskiej stali narzędziowej o wysokiej wytrzymałości, która powinna się dawać łatwo ostrzyć. Nasi testerzy przekonali się o czystym i prostym cięciu, bez odłamywania gałęzi i odrywania kory.
 Z-25

Sekator Z-25 otrzymał w teście ocenę dobrą. Sekator z ceną 18 EUR ma również jedną z najlepszych ocen w relacji ceny do wydajności.


 

Grüntek Silver Cut, (art: 295230220)


Silver-Cut

Grüntek Silver Cut, (art: 295230220) to sekator typu bypass, z ostrzem o długości 65 mm. Może być używany jako sekator do drzewek, jak i do przycinania róż. Mechanizm blokujący jest odpowiedni tylko dla osób praworęcznych. Jednak przy tym leży w dłoni bardzo pewnie i wygodnie, a także przycina przy niewielkim wysiłku gałązki grubsze niż o deklarowanej grubości 22 mm. Sekator jest również solidny, test upadku przetrwał nieuszkodzony.
 Silver-Cut

Sekator Silver Cut otrzymał w teście ocenę dobrą. Cena 13 EUR zapewnia mu ocenę bardzo dobrą.


 

Grüntek Osprey/Rybołów (art: 295190018)

Osprey

Grüntek Osprey/Rybołów (art: 295190018) przecinał w teście gałęzie o grubości 20 mm, deklarowanej przez producenta. Ostrze wykonane jest z japońskiej stali SK5. Niestety, często wypadała sprężyna amortyzatora, należało ją na nowo zamontować przed podjęciem pracy.

Bezproblemowo trzyma zabezpieczenie otwarcia. Sekator przeszedł też pomyślnie test upadku.
Ze względu na mechanizm kowadełkowy sekator jest odpowiedni dla osób praworęcznych.

 Osprey

Sekator Osprey otrzymał w teście ocenę: satysfakcjonująca. Z ceną 10 EUR otrzymuje w tej kategorii ocenę bardzo dobrą.


 

Sekator Kakadu (art: 295205202)


Kakadu

Sekator Kakadu (art: 295205202) jest wyjątkowym sekatorem spośród poddanych testom ze względu na mechanizm zapadkowy, który pomaga regulować szerokość cięcia. Pozwala to ciąć gałęzie od 5 do 24 mm, a nawet grubsze, z tego, co zauważyli testerzy.

Niezwykła jest też wbudowana gąbka olejowa, która pielęgnuje ostrze w trakcie cięcia, a także po nim. Sekator Kakadu jest odpowiedni dla osób praworęcznych i leworęcznych. Nadaje się też do obsługi jedną ręką.
 Kakadu


Sekator Kakadu otrzymał od testujących ocenę dobrą. Z ceną 14 EUR uzyskał ocenę bardzo dobrą.


Cały artykuł dotyczący testu sekatorów: www.mein-schoener-garten.de

 

Test pił do gałęzi:


Prawie żaden ogrodnik nie może obejść się bez dobrej piły do gałęzi. Przetestowaliśmy gruntownie najbardziej popularne modele pił i podpowiadamy, w jaki sposób wybrać odpowiednią do swoich potrzeb. W naszym teście praktycznym doświadczeni ogrodnicy sprawdzili 25 modeli pił do gałęzi, w trzech segmentach: pił składanych, pił ogrodowych i pił kabłąkowych.

Większość ogrodników przyznaje, że zimą używa pił głównie do cięcia drewna na opał. Są oni zgodni, że używanie piły latem ma wiele zalet: przede wszystkim cięcia na gałęziach goją się szybciej, ze względu na wysoki metabolizm drzew w tym okresie. Miejsca cięcia są mniej narażone na ataki grzybów.

Jednak za cięciem zimą przemawia również kilka argumentów, głównie natury praktycznej. Przede wszystkim ogołocone z liści korony drzew są bardziej przejrzyste i łatwiej wyeliminować ryzyko niepożądanego cięcia.

Wiele prac na drzewach może być przeprowadzonych z ziemi, jak na przykład lekkie, pielęgnacyjne przycinanie może być wygodnie wykonane piłą na trzonku teleskopowym. Piła taka powinna mieć stabilne ostrze tnące z podwójnie hartowanymi zębami. Godne polecenia są też piły z dodatkowym wyposażeniem jak hak do gałęzi, czy narzędzie do korowania.

Z reguły ponad połowa prac związanych z cięciem odbywa się za pomocą pił. Główna zasada brzmi: „Najpierw cięcie, później przycinanie”. Stare i grube gałęzie zostają obcięte w pierwszej kolejności, później przychodzi czas na użycie sekatorów i nożyc do bardziej precyzyjnych prac.

 

Test pił firmy Grüntek


Piła do gałęzi Barrakuda (art: 295500300)

 Barrakuda

Piła do gałęzi Barrakuda (art: 295500300) zawdzięcza swoją nazwę zębom ostrym jak u drapieżnej ryby. Nasi testerzy byli w stanie używać tej lekkiej i ostrej piły ogrodowej elastycznie do wszystkich zadań, z którymi dobrze sobie poradziła, bez żadnego uszczerbku.

Proste ostrze jest wytrzymałe i stabilne, a dzięki trójstronnemu ostrzeniu każdego zęba szczególnie dobrze nadaje się do cięcia świeżego drewna, oszczędzając przy tym energię użytkownika.

Dzięki pochwie z tworzywa i szlufce na pasek można bezpiecznie nosić piłę przyczepioną do paska. Brak jest mocowania do nogi. Opakowanie handlowe nie zawierało instrukcji użytkowania, dodatkowe informacje są jednak dostępne na stronie internetowej producenta.

Piła Barrakuda ma ostrze o długości 300 mm i waży 296 gramów.

Barrakuda

Test praktyczny zaliczyła z łączną oceną dobrą. Z ceną 14 EUR jest zwycięzcą w teście pił w kategorii relacji ceny do wydajności.


 

Piła kabłąkowa Marlin (art: 295500610)

Marlin

Piła kabłąkowa Marlin (art: 295500610) została przez naszych testerów wyjątkowo doceniona przy cięciu wilgotnego drewna. Jest ona bardzo stabilna, jej ostrze łatwo przechodzi przez pnie i grubsze gałęzie. Piła działa dobrze na zasadzie ciągnięcia, jak i pchania (nie zakleszcza się podczas cięcia).

Osłona ostrza zapewnia bezpieczne przechowywanie.

Ponieważ piła Marlin jest lekka i poręczna, wszyscy testerzy bezproblemowo sobie z nią poradzili. Osłona palców przy rączce chroni przed urazami o gałęzie czy pnie. Brzeszczot nie jest regulowany. Łatwo go wymienić za pomocą zacisku. Instrukcja obsługi zawiera najważniejsze informacje o pile, a dodatkowy opis można uzyskać na stronie internetowej producenta.

Piła Marlin ma ostrze o długości 610 mm i waży 650 gramów.
Marlin

Ze swoją oceną dobrą uzyskaną w teście była bardzo blisko zwycięstwa, ale uzyskała za to niekwestionowane zwycięstwo w ocenie relacji ceny do jakości wśród pił kabłąkowych.

Cały artykuł dotyczący testu pił: www.mein-schoener-garten.de
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixelpixel