E-mail
Treść wiadomości

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Gazeta Narzędziowa - Wkrętaki S&R

2013-12-06
Gazeta Narzędziowa - Wkrętaki S&R
Zapraszamy do lektury ciekawego artykułu w Gazecie Narzędziowej oraz na portalu www.portalnarzędzi.pl opisującego wkrętaki S&R...
 

Wkrętaki S&R

Do najpowszechniejszych narzędzi niewątpliwie należą wkrętaki. Postanowiliśmy przypomnieć ich podstawowe cechy, wykorzystując do tego wkrętaki S&R.

Od najdawniejszych czasów, zapewne z powodu praktyczności i prostoty, budowa wkrętaka nie uległa zmianie. Jednak rozwój produkcji i montażu związany z ciągłym postępem technicznym zawsze wymagał polepszania jakości narzędzi, więc proces udoskonalania objął również najzwyczajniejsze wkrętaki. Ktoś może powiedzieć, że wystarczy mu takie narzędzie odziedziczone po dziadku, ale pamiętajmy, że nadaje się ono do sporadycznych prac w domu i do takowych posłuży jeszcze przyszłym pokoleniom. Natomiast gdy chcemy wkrętaki intensywnie użytkować w warunkach przemysłowych, muszą odznaczać się wysoką wytrzymałością i zaawansowaną ergonomią. Dlatego dzisiaj producenci wysokiej jakości narzędzi dokładają wszelkich starań, żeby ich zwyczajne wkrętaki odpowiadały wysokim standardom i cieszyły się uznaniem prawdziwych fachowców.


wkrętak   wkrętak


Kluczowe mechaniczne właściwości wkrętaków

Są nimi twardość grotu i jego wytrzymałość określana przez moment obrotowy. Twardość grotu wkrętaka decyduje o trwałości narzędzia. Jednocześnie jej zwiększenie w przypadku stali z reguły sprawia, że wykonany z niej element staje się bardziej kruchy. Dlatego osiągnięcie równowagi i wysokiego poziomu obydwu parametrów – twardości i wytrzymałości – wymaga użycia specjalnego stopu stali oraz odpowiedniego technologicznego procesu jej obróbki cieplnej. W niedrogich narzędziach przeznaczonych do użytku domowego stosuje się zwykłą stal węglową. Zaś do produkcji wkrętaków lepszej jakości wykorzystuje się przeważnie stal chromowo-wanadową (Cr-V). Jak wiadomo, nieco lepsze parametry od Cr-V ma bliźniacza stal chromowo-molibdenowa (Cr-Mo). W produkcji wkrętaków S&R specjalny stop Cr-Mo jest zwyczajowo stosowany tylko do wkrętaków elektrotechnicznych, nieprzeznaczonych do prac z użyciem dużej siły. Do produkcji standardowej linii wkrętaków, z powodu zwiększonych wymogów wytrzymałościowych, S&R używa specjalnego, poddanego odpowiedniej obróbce i hartowaniu, wzmocnionego stopu Сr-V, oznaczanego przez producentów stali jako S2.
Twardość standardowych grotów wkrętaków z Cr-V i Cr-Mo wynosi odpowiednio 52±2 i 56±2 HRC, zaś twardość grotów wkrętaków S&R ze stali S2 – 60±2 HRC, przy tym wkrętak S&R w najbardziej popularnym rozmiarze РН 2 х 100 mm przekazuje moment obrotowy do 20-20,5 Nm.


wkrętak

Precyzja kształtu części roboczej grotu
Rosnące wymagania dotyczące montażu i mocowania doprowadziły do opracowania przez producentów nowych rodzajów łbów łączników gwintowych. To zaś spowodowało konieczność precyzyjnego dopasowania końcówki wkrętaka do rodzaju łba. Dlatego do produkcji wkrętaków S&R stosowane są najnowsze obrabiarki CNC, zapewniające precyzyjne wykonanie końcówek i optymalne dopasowanie ich do łącznika.

Egronomiczna rękojeść
Odpowiedni kształt rękojeści narzędzia nie tylko ułatwia jego użytkowanie i daje poczucie wygody, lecz także może wpłynąć na zwiększenie skuteczności przekazywania siły podczas pracy. Aby ułatwić operowanie nimi, specjaliści S&R opracowali rękojeść, która, zapewniając wygodną pracę, minimalizuje zmęczenie rąk i maksymalizuje przekazywaną siłę. Można się o tym przekonać, biorąc do ręki wkrętak S&R i montując śrubę czy wkręt.test wkrętak

{ Czytaj na stronie Gazety Narzędziowej... }

 


autor:ak

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2013
pixelpixel